Заслужений академічний симфонічний оркестр Українського радіо займає провідне місце серед кращих симфонічних оркестрів, широко відомих в Україні та за її межами. Його творчість протягом багатьох десятиліть – це неоціненний вклад до скарбниці національної музичної культури. У 2014 році оркестр відсвяткував своє 85-річчя. З 2005 року за його диригентським пультом – народний артист України Володимир Шейко, який відкрив якісно нову сторінку у творчій діяльності колективу.

  Історія оркестру розпочалася у 1929 році у Харкові (тодішній столиці України), коли відбувся перший публічний виступ новоствореного Симфонічного оркестру Українського радіоцентру. Так було розпочато історію національного музичного радіоефіру України. Очолював оркестр талановитий диригент професор Яків Розенштейн.  Згодом, коли столицю було  перенесено до Києва, оркестр став єдиним стаціонарним симфонічним оркестром, що займався суто симфонічною музикою. 

  Художніми керівниками колективу в різні часи були відомі диригенти Герман Адлер, Михайло Канерштейн, Петро Поляков, Костянтин Симеонов, Вадим Гнєдаш, Володимир Сіренко, В’ячеслав Блінов, які заклали високопрофесійні традиції виконавства, зарекомендували себе чудовими інтерпретаторами  творів різних стилів та епох. Наполеглива робота оркестру під їх керівництвом та співпраця з видатними диригентами ХХ століття – Миколою Колессою, Натаном Рахліним, Олександром  Климовим, Ісааком Паїним, Веніаміном Тольбою,  Стефаном Турчаком, Федором Глущенком,  Ріккардо Капассо вивели колектив на найвищий рівень оркестрового мистецтва.

  Оркестр базується та здійснює свої записи в одній із найкращих і найбільших у Європі Великій студії Концертно-студійного комплексу Українського радіо, що має унікальні акустичні властивості, налічує 400 місць для  глядачів, обладнана сучасними технічними засобами для проведення аудіозапису, прямих концертних трансляцій та інтерактивних ефірів.

  Радіоефіри, записи музики до кінофільмів та понад 10 тисяч записів світової та української симфонічної музики, що були здійснені  оркестром до Фонду Українського радіо, склали унікальну колекцію вітчизняної класики, творів сучасних українських композиторів та шедеврів світової класичної музики.   

  З незмінним успіхом оркестр виступає на головних сценах країни – у Національній філармонії України, Національному палаці "Україна", Національній опері України.

 Справжньою окрасою концертів стали всесвітньовідомі оперні співаки та  виконавці-інструменталісти: Анатолій Кочерга (бас, Австрія),  Олег Криса (скрипка, США), Анатолій Солов’яненко (тенор, Україна), Зураб Соткілава (тенор, Росія),  Тетяна Грінденко (скрипка, Росія), Вікторія Муллова (скрипка, Австрія), Ліана Ісакадзе (скрипка, Росія),  Олександр Князєв (віолончель, Росія), Володимир Крайнєв (фортепіано, Німеччина).

  Окремою цікавою сторінкою творчості оркестру стали концерти з Джоном Лордом (композитор та піаніст рок-групи «Deep Purple», Великобританія) та Кейко Мацуї (джазова піаністка, Японія).      

  У репертуарі симфонічного оркестру Українського радіо – шедеври вітчизняної та світової класики: "Реквієм" Дж.Верді, 9 симфонія Л.ван Бетховена, "Стабат Матер" Дж.Россіні, "Каяття Давида" В.А.Моцарта, "Страта Степана Разіна" Д.Шостаковича, "Іоанн Дамаскін" С.Танєєва, "Цвіт папороті" Є.Станковича, а також  цілий  ряд оригінальних монументальних творчих проектів, таких як постановка "Карміна Бурана" Карла Орфа у сценічній версії Володимира Шейка на сцені Національної опери України та "Симфонічне Євангеліє" Алемдара Караманова (перше виконання) на сцені Національного Палацу "Україна".        

  Мистецькі проекти оркестр здійснює у співпраці з провідними колективами країни – Національною заслуженою академічною капелою України "Думка", Академічним хором імені П.Майбороди Українського радіо, Національним заслуженим академічним українським народним хором імені Г.Верьовки.  

  Оркестр – постійний учасник міжнародних фестивалів "Київ Музик Фест" та "Музичні прем’єри сезону", де неодноразово представляв твори найвідоміших композиторів сучасності.

  За особливий внесок у розвиток музичного мистецтва оркестру було присвоєно почесне звання "Заслуженого колективу" та надано статус академічного.

Обновлено ( 05.07.2023 16:29 )